BİYOLOJİZM

Doku Nanotransfeksiyonu (TNT)

Elektrikli bir cihaz ile içteki bir yaranın üzerindeki deriye elektrik verdiğinizi ve onu sadece birkaç günde iyileştirdiğinizi hayal edin; hücreleri yeniden programlayıp dokuyu ve hatta organların tamamını yenisiyle değiştirebilen yeni nanoçip teknolojisinin vâât ettiği şey bu.

Buna Doku Nanotransfeksiyonu (TNT) adı veriliyor ve şimdiye kadar sadece fareler ve domuzlar üzerinde denenmiş olsa da, ilk işaretler bu yeni vücut onarma aracı için ümit veriyor; üstelik kulağa bilim kurgu romanından fırlamış bir cihaz gibi geliyor.

Ohio State Üniversitesi’ndeki bir takım tarafından geliştirilen ilk örnek aşamasındaki cihaz, deride duruyor ve yoğun bir elektriksel alan kullanarak altındaki dokuya özel genler iletiyor. Bu genler, vücuttaki yakın bir bölgede veya başka herhangi bir bölgede kullanılabilen yeni hücre şekilleri oluşturuyor.

Çalışmanın liderlerinden biri olan Chandan Sen şöyle söylüyor: “Yeni nanoçip teknolojimizi kullanarak, zarar görmüş veya tehlike altındaki organlar yenisiyle değiştirilebilir. Derinin, zayıflamakta olan herhangi bir organın unsurlarını yetiştirebileceğimiz bereketli bir toprak olduğunu gösterdik.” Araştırmacılar, hayvan testleri sırasında TNT kullanarak, yaralanmış bacakların dışındaki hücreleri yeniden programlayıp, onları vücut boyunca sağlıklı bir kan akışını düzenlemenin anahtarı olan damar hücreleri haline getirmeyi başardılar.

Bir hafta içinde, yaralanmış bacaklarda etkin kan damarları ortaya çıktı ve ikinci hafta itibariyle TNT, yaralanmış bacakları kurtardı.

Dahası, aynı yöntem ile laboratuvarda oluşturulmuş sinir hücreleri kullanılarak, beyinleri hasar görmüş farelerin felçten kurtulmasına başarıyla yardımcı olundu. “Bunu hayal etmek zor, fakat başarmak mümkün. Yaklaşık yüzde 98 oranında başarılı” diyor Sen. Bu teknolojiyle, deri hücrelerini sadece bir dokunuşla herhangi bir organın öğelerine dönüştürebiliyoruz.” Diğer bilim insanları, vücudu onarmak için hücreleri yeniden programlama yollarını zaten araştırıyordu, fakat bu özel yöntemi öne çıkaran şey, her tür hücre şekline dönüşebilen hücreler olan pluripotent kök hücreler oluşturmanın alışılmış arabulucu adımını atlaması.

Karışık Yazılar

TAKİP

GERÇEK ZAMANLI SİBER SAVAŞ