BİYOLOJİZM

Kadınların Beyninde Erkeklerinkinden Daha Fazla Kan Akışı Var

Bu durum, kadınların daha akıllı veya daha derin düşünen insanlar şeklinde sınıflandırılabileceği anlamına gelmiyor, fakat Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıklarını tedavi etme ve bu tedavileri cinsiyete dayalı olarak uyumlu hale getirme konusunda bize ipuçları verebilir.

Kaliforniya’daki Amen Klinikleri’nden bir takım, beyin boyunca kan akışını takip etmek için özel olarak tasarlanmış SPECT (Tekil Foton Yayım Hesaplamalı Tomografi) teknolojisi ile gerçekleştirilen 46.034 beyin taramasına baktı.

Taramalar, beyin hem dinlenme halindeyken hem de belirli bir göreve odaklanmışken, 119 sağlıklı gönüllünün yanısıra psikiyatrik durumlara sahip 26.683 hastayı kapsadı.

Kadınların beyinlerinin kan akışı bakımından önemli oranda daha etkin olduğunun bulunduğu bölgeler, dürtüleri kontrol etmeye ve odağı korumaya yardımcı olan prefrontal korteks ile ruh halini ve anksiyeteyi idare eden limbik veya duygusal beyin bölgeleriydi.

Araştırmacılar bu durumun, örneğin kadınların erkeklere göre genelde neden daha empatik ve sezgisel olduklarının düşünüldüğünü (gerçi bu etkinin kapsamı değişiyor) ve ayrıca anksiyete sorunlarına sahip olma tehlikelerinin neden daha yüksek olduğunu açıklayabileceğini öne sürüyor.

Kadınlar önemli oranda daha yüksek depresyon ve anksiyete bozukluklarına sahipken, erkekler Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) konusunda daha fazla tehlike altında ve hapsi boylamaları çok daha muhtemel. SPECT taramaları, bu farklılıkların bazılarını açıklayabilir.

Kadınların beyinlerinde genel olarak daha fazla kan akışı olsa da, erkek beyinleri, beynin görsel ve eşgüdüm merkezleri de dahil olmak üzere belirli bölgelerde daha fazla kan akışına sahipti.

Bu farklar, nihayet Alzheimer ve Parkinson tehlikesinin erkekler ve kadınlar arasında neden farklı olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir. Sebebin bir kısmı, beynin en derin yapılarından bazılarının erkek beyninde daha hızlı yaşlanması olabilir gibi görünüyor.

Karışık Yazılar

TAKİP

GERÇEK ZAMANLI SİBER SAVAŞ