BİLGİ BİLİM BİLİNMEYEN GERCEKLER

Çalışmaya Göre , Bazı Kadınların Kan Transfüzyonları Erkekler İçin Daha Tehlikeli Olabilir…

Araştırmaya göre, hamile kalan kadınlardan verici kan alan erkekler, diğer erkekler veya hiç hamile kalmamış kadınlardan kan alınanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir ölüm oranına sahipti.
Hacker, Siberhaberler.com, Siber Saldırı, Hack Haberleri
Transfüzyonu takip eden üç yılda bu oran 50 yaşın altındaki erkekler için 1.5 kat daha fazla ve en olası ölüm nedeni, transfüzyonla ilişkili akut akciğer hasarı olarak adlandırılan ve daha önce kadınlarla ilişkili olan artmış bir risk olarak adlandırılan ters bir immün yanıt olmuştur .

Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilen çalışma, 2005-2015 yılları arasında Hollanda’da 59.320 kan kanseri transfüzyonu yapılan 31.118 hasta içeriyordu.

Bağışçılar üç kategorideydi: erkek bağışçılar, hiç hamile olmayan (asla hamile olamayan) bağışçılar ve hamile olan kadın hamilleri (hamilelik döneminde). Bağış havuzunun sırasıyla yüzde 88, yüzde 6 ve yüzde 6’sından oluşuyorlardı.

Hasta mortalitesi 3,939 kişi – yüzde 13’tür. Ve bu rakamın istatistiksel olarak en büyük grubu, gebe kalmamış bağışçılardan kan almış insanlardır.

Hamile olmayan bağışçılardan kırmızı kan alan erkekler için ölüm oranı, 1000 kişi-yıl başına 101 ölüm , erkek bağışçılar için 80 ölü ve gebe olmayan bağışçılar için 78 ölüme karşılık geldi.

Çalışma bir korelasyon gösterirken, daha önce hamile olan kadınların kanının neden bu kadar etkili olacağını açıklamıyor. Araştırmacılar , “gebelik sırasında ortaya çıkan immünolojik değişikliklere dayanan olası bir mekanizmanın” olabileceği hipotezi üzerinde çalışıyorlar.

 

Çalışma American Medical Association Dergisinde yayınlandı .