BİLGİ EFSANE HACKERLAR

Kötülüğüyle Nam Salmış 5 Hacker

Tüm Dünyaya Kötülüğüyle Nam Salmış 5 Hacker
Tahir olmakta ayıp değil Zühre olmakta, yalnız milletin dijital verilerini tokatlayıp sefasını sürmek çok ayıp. Kimilerine göre onlar birer kahraman, kimilerine göre ise ellerindeki güçleri kötülük için kullanmaktan geri durmayan emek hırsızları. İnternet ve bilgisayarın erken tarihinden beri onlar buradaydılar. Bazıları beyaz şapkalarını takıp, ücretsiz teknoloji ve özgür yazılımın kapılarını araladı. Diğerleri ise siyah şapkalarını takarak sadece kendileri için kapı aralardılar; zengiliğe giden kestirme yolun kapısını…

Bu listedeki korsanların her biri zenginliğe giden kestirme yolun kapısını zorlamış birer kilit ustaları. Üstelik bazıları için Hacking yalnızca bir hobi. İşte, tüm dünyaya yaptıkları kötülüklerle nam salmış en iyi 10 hacker ve onları meşhur eden Hacking eylemleri;

#1- Kevin Mitnick
Kendi deyimiyle Sosyal Mühendislik adını verdiği anlayışın kurucusu olan Kevin Mitnick bir zamanlar tüm dünyada en çok aranan siber suçluydu. Kevin, aktif olarak Hacking yaptığı dönemlerde başta IBM, Motorola ve Ulusal Güvenlik Teşkilatı olmak üzere birçok sisteme girip değerli bilgileri çaldı.

Hacker, Siberhaberler.com, Siber Saldırı, Hack Haberleri

Birkaç milyon dolar yaptıktan sonra paçayı ele veren Mitnick, şu an beyaz şapkalı hacker olarak şirketler ve kurumlara güvenlik hizmeti sağlıyor. Mitnick’in yöntemlerini konu edindiği kitapları ise bilişim alanında en çok satan kitaplar olarak değer görüyor.

#2 & #3- Mathew Bevan ve Richard Pryce İkilisi
Biri 21 diğer 17 yaşında olan bu bilgisayar korsanlarının ilk büyük Hacking girişimleri ABD’nin askeri bilgisayarlarını hack’lemekti. İkilinin en çok tanınanlar listesinde olmasının asıl nedeni ise bu değil.

Hacker, Siberhaberler.com, Siber Saldırı, Hack Haberleri

ABD’yi hack’leyen kafadarlar onları zirveye taşıyabilecekleri ve ABD’yi hack’lemekten daha iyi olacak bir eylem gerçekleştirerek Kuzey Kore’nin askeri sistemini hack’lediler. İkilinin yaptığı bu eylem, neredeyse iki ülkenin arasında tarihi bir savaşın başlamasına neden olacaktı.

4#- Michael Calce
Michael Calce veya namı diğer MafiaBoy, 2000’li yıllarda gerçekleştirilen birçok siber atağın sorumlusuydu. Yahoo, FIFA, Amazon, Ebay, CNN ve daha birçok dev kuruluş Michael Calce’un yaptığı saldırılar sonucunda kullanılamaz hale geldi.

Hacker, Siberhaberler.com, Siber Saldırı, Hack Haberleri

Michael eylemlerinin tamamını İtalyanca’da isyan anlamına gelen “Rivolta” kod adını verdi. Tüm dünyada yankı bulan hack eylemlerin sahibi Michael Calce, bir sohbet odasına basit bir siber saldırı yapması sonucunda yakalandı.

#5- Jeanson James Ancheta

Hacker, Siberhaberler.com, Siber Saldırı, Hack Haberleri

İlk değilse bile Jeanson James, Botnet adı verilen internet saldırısını ilk defa eyleme dökenlerden biriydi. 2004 yılında ABD’nin askeri sistemine yaptığı Botnet saldırılarıyla ecel terleri döktüren Jeanson James yaptığı eylemlerinin sonucu olarak 60 ay hapis cezası ve 58.000 dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.