BİLGİ BİLİM HAYATI KOLAYLAŞTIR TEKNOLOJİ DÜNYASI

Turkcell Yerli Mobil Arama Motoru Yaani’yi Kullanıma Sundu…

Yerli araba ve arama motoru konusunda son iki yılda bazı ciddi adımlar atıldı. Atılan son adımın öncüsü olarak Turkcell de listeye eklendi. Turkcell, bir süre önce haberlerini aldığımız Yaani arama motorunu bugün itibariyle İOS ve Android kullanıcıları için uygulama marketlerinde yayınladı.Efsane Hackerlar, Siber Saldırı, Hack Haberleri, Teknoloji Haberleri, Güncel Haberler, Siber Saldırı

Şirketin genel müdürü tarafından düzenlenen basın toplantısıyla Yaani arama motorunun özelliklerine, sistem altyapısı ve arama motoru için kurulan veri merkezinden detaylar verildi. Tamamen yerli olması için maksimum çaba sarf edilen Yaani’yi kullanırken oluşacak verilerin tümünün ülkemizde kalacağı bilgisi paylaşıldı.  Bir kullanıcı olarak Yaani’nin faydalanabileceğiniz öne çıkan bazı özellikleri şöyle:

Yaani arama motorunun veri merkezi için ise şirketin gelen müdürü tarafından verilen bilgiler şu yönde:

  • Retina taramalı kapılar, 33 bin fiber altyapı
  • Leed Gold ve Tier III sertifikası
  • 120 dakika yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı
  • 210 termal kamera, 10 bin m2 kullanım alanı
  • 6400 kontrol sensörü,  20’den fazla küresel marka

Turkcell’in elinde büyük bir iletişim gücü olması kuşkusuz Yaani’nin daha çok kullanıcıya erişmesinde pay sahibi olacaktır. Turkcell abonesi olan Yaani kullanıcıları, cihazlarına yerli mobil arama motoru uygulamasını ilk defa yüklediklerinde 1 hafta boyunca geçerli 1 GB internet hediyesi kazanacak.

Efsane Hackerlar, Siber Saldırı, Hack Haberleri, Teknoloji Haberleri, Güncel Haberler, Siber Saldırı

Ayrıca Yaani araması yapan Turkcell aboneleri bazı 3. parti servisler hariç internet paketinden harcamamış olacak. Yaani’nin belli bir kullanıcı oranını yakaladıktan sonra ise dijital reklam olanaklarıyla öne çıkacağı bilgisini vermeyi unutmayalım.